Cost of commercial FF media - Dendroboard
Dendroboard

Go Back   Dendroboard > Dart Frogs > Food & Feeding
Register Blogs FAQ Calendar Mark Forums Read Advertise

Support Our Sponsors
No Threads to Display.

facebook

Like Tree25Likes
  • 11 Post By Socratic Monologue
  • 1 Post By Broseph
  • 1 Post By minorhero
  • 1 Post By fishingguy12345
  • 1 Post By fishingguy12345
  • 1 Post By xdfireguy
  • 2 Post By Ravage
  • 1 Post By Socratic Monologue
  • 1 Post By varanoid
  • 2 Post By Socratic Monologue
  • 2 Post By Kmc
  • 1 Post By varanoid

Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1 (permalink)  
Old 07-05-2020, 05:33 PM
Socratic Monologue's Avatar
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Central WI
Posts: 2,033
Thanks: 91
Thanked 264 Times in 242 Posts
Default Cost of commercial FF media

I've been rotating NEHerp media, Josh's media, and Superfly, so I decided to figure out how much a cx worth of each FF media costs. Calculations were based on the amount of media I have figured out works well for me in each cx, and don't include shipping costs, since those are variable and can be offset by other products in an online order, free shipping deals, buying at shows or locally, etc.

NEHerp: one cx takes 40g of media. Five pounds (2270G) costs $32.49. Each cx uses $0.57 worth of media. I also add ~10ml apple cider vinegar and a sprinkle of bakers yeast to my NEHerp cxs, since the NEHerp media doesn't produce well for me without it. I haven't figured out the cost of those products, though I'd estimate around five cents. NEHerp also offers larger quantities of media; buying twice the amount brings the price down less than 15% (to $0.51 per cx).

Josh's: one cx takes 50g of media. Three pounds (1362g) of media costs $15. Each cx uses $0.55 worth of media. Twelve pounds (5448g) costs $55, so each cx would cost $0.50.

Superfly: one cx uses 30g of media. I bought a 500g trial container for $15; each cx uses $0.90 worth of media. Next time, I'll buy a 3kg jar for $45; each cx will use $0.45 worth of media.

So:

NEHerp -- $0.57 (or $0.51 in bulk)
Josh's -- $0.55 (or $0.50 in bulk)
Superfly -- $0.90 (or $0.45 in bulk)

No real moral to this; I just thought it to be useful info, and wanted an excuse to figure it out for myself.
__________________
I think I could turn and live with animals, they are so placid and self-contain'd.

- Whitman
Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Socratic Monologue For This Useful Post:
Broseph (07-05-2020), Encyclia (07-06-2020), fishingguy12345 (07-05-2020), xdfireguy (07-05-2020)
Sponsored Links
Advertisement
 
  #2 (permalink)  
Old 07-05-2020, 06:02 PM
Broseph's Avatar
Member
 
Join Date: Dec 2011
Location: Michigan
Posts: 436
Thanks: 26
Thanked 41 Times in 37 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

If I could "double like" this, I would.

I've been reluctant to switch to SuperFly because it seems more expensive, but I know the directions call for less media per culture. Strong work, my friend!
Socratic Monologue likes this.
Reply With Quote
  #3 (permalink)  
Old 07-05-2020, 06:08 PM
minorhero's Avatar
Member
 
Join Date: Apr 2020
Location: Maryland
Posts: 435
Thanks: 12
Thanked 40 Times in 38 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Quote:
Originally Posted by Socratic Monologue View Post
I've been rotating NEHerp media, Josh's media, and Superfly, so I decided to figure out how much a cx worth of each FF media costs. Calculations were based on the amount of media I have figured out works well for me in each cx, and don't include shipping costs, since those are variable and can be offset by other products in an online order, free shipping deals, buying at shows or locally, etc.

NEHerp: one cx takes 40g of media. Five pounds (2270G) costs $32.49. Each cx uses $0.57 worth of media. I also add ~10ml apple cider vinegar and a sprinkle of bakers yeast to my NEHerp cxs, since the NEHerp media doesn't produce well for me without it. I haven't figured out the cost of those products, though I'd estimate around five cents. NEHerp also offers larger quantities of media; buying twice the amount brings the price down less than 15% (to $0.51 per cx).

Josh's: one cx takes 50g of media. Three pounds (1362g) of media costs $15. Each cx uses $0.55 worth of media. Twelve pounds (5448g) costs $55, so each cx would cost $0.50.

Superfly: one cx uses 30g of media. I bought a 500g trial container for $15; each cx uses $0.90 worth of media. Next time, I'll buy a 3kg jar for $45; each cx will use $0.45 worth of media.

So:

NEHerp -- $0.57 (or $0.51 in bulk)
Josh's -- $0.55 (or $0.50 in bulk)
Superfly -- $0.90 (or $0.45 in bulk)

No real moral to this; I just thought it to be useful info, and wanted an excuse to figure it out for myself.
Thank you for this its definitely useful. I am currently using a homemade recipe but I am waffling on whether I should switch to superfly at some point. My goal was to create a nutritious fly with a homemade recipe. This is pretty costly as it turns out. One issue I ran into that I think is present elsewhere is that the nutrition in these recipes goes down with time. Superfly supplemented with super pig might be pretty awesome stuff but only for like 6 months or so, after that its nutritional value is going to go down since the carotenoid components (at least) are only rated for that time period. I was originally planning to just buy the 105oz jar but when I ran the calculations assuming I made 1 culture a week I wouldn't use up that media for like 2 years. This means that I would need to be buying the 17 oz jar and then the cost per culture is more then a dollar. More then 2 dollars if you add superpig. If I had more frogs then it would become cheaper. But there is only sooo much space in my house ;P

Edit: took me a while to find it but I mention superpig due to this old post by Allen Repashy. The study he is referring to is linked here.
Socratic Monologue likes this.

Last edited by minorhero; 07-05-2020 at 06:29 PM.
Reply With Quote
 
  #4 (permalink)  
Old 07-05-2020, 06:13 PM
fishingguy12345's Avatar
Member
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,098
Blog Entries: 1
Thanks: 101
Thanked 65 Times in 64 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Thanks @Socratic Monologue for this

Another option:
Biodude fruit fly mix: $29.95 for 4lbs. Makes 40 cultures per the instructions. Cost per culture: $0.75
Socratic Monologue likes this.
Reply With Quote
  #5 (permalink)  
Old 07-05-2020, 06:51 PM
Socratic Monologue's Avatar
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Central WI
Posts: 2,033
Thanks: 91
Thanked 264 Times in 242 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Quote:
Originally Posted by Broseph View Post
I've been reluctant to switch to SuperFly because it seems more expensive, but I know the directions call for less media per culture.
Well, it is really expensive in the smaller jar. The larger jar makes 100 cultures, and even with my usage of three cxs/week, I'm not actually going to use this all up in six months. I'll bet my roach cultures would eat it.
__________________
I think I could turn and live with animals, they are so placid and self-contain'd.

- Whitman
Reply With Quote
  #6 (permalink)  
Old 07-05-2020, 07:00 PM
fishingguy12345's Avatar
Member
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,098
Blog Entries: 1
Thanks: 101
Thanked 65 Times in 64 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Quote:
Originally Posted by Socratic Monologue View Post
Well, it is really expensive in the smaller jar. The larger jar makes 100 cultures, and even with my usage of three cxs/week, I'm not actually going to use this all up in six months. I'll bet my roach cultures would eat it.
Isopods will eat it too :-)
Socratic Monologue likes this.
Reply With Quote
  #7 (permalink)  
Old 07-05-2020, 09:09 PM
xdfireguy's Avatar
Junior Member
 
Join Date: Jun 2020
Location: SE Penna.
Posts: 20
Thanks: 6
Thanked 6 Times in 5 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

I just finished reading the 8 page Superfly thread from when it was being trialed. I am definitely sold on it. It was interesting to read all of the reactions to how much less volume was needed per culture. Definitely a good read if anyone wants to learn more.
https://www.dendroboard.com/forum/fo...-superfly.html

ETA: My original thought: I really thought the price per portion was going to be higher. Thanks for breaking that down!
Socratic Monologue likes this.
Reply With Quote
  #8 (permalink)  
Old 07-05-2020, 09:56 PM
Ravage's Avatar
Member
 
Join Date: Feb 2016
Location: Bailey, CO
Posts: 476
Thanks: 31
Thanked 65 Times in 54 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

I kind of did this a while back, just for my own edification. I marked cultures on the lid of a 3kg Superfly jug as i used it. I measured my cups with the included measurer. I did not weigh it out. I wouldn't reckon many folks would, because I would definitely fall into that "whip out the gram scale" category, but I still use the measuring scoops for ease.
I got 82 cultures out of 3kg. That's 36.5 grams a culture. Or, $0.548 each. Not a big difference, but I would tend to think that if most folks use the scoops, then this type of variability should be expected. It could also be expected for other varieties as well; but I've only tried Josh's mix, and Dart Frog Connection mix (which Taron turned me on to at a show). I use between 9 and 12 kg of Superfly a year. I also use the calciums and vitamins, and bug burger and Soylent green (in rotation for tadpoles). So, I order a lot, and that effectively saves on shipping.
I think the best part of this thread is that it helps people get over the 'sticker shock' of these mediums (fly pudding, as I like to call them). Remember when you bought flies at the LPS? "Did you say: $9/ culture? ???"
__________________
There's Bears in these here Woods. Wouldn't have it any other way.

Last edited by Ravage; 07-05-2020 at 09:59 PM.
Reply With Quote
  #9 (permalink)  
Old 07-05-2020, 10:41 PM
Socratic Monologue's Avatar
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Central WI
Posts: 2,033
Thanks: 91
Thanked 264 Times in 242 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Quote:
Originally Posted by Ravage View Post
I measured my cups with the included measurer. I did not weigh it out. I wouldn't reckon many folks would, because I would definitely fall into that "whip out the gram scale" category, but I still use the measuring scoops for ease.
Lest anyone think I'm more high-strung than is obvious from my posts, I use 15ml and 45ml portion cups (I use them for all sorts of feeding/measuring tasks) and measure by volume when I make the cxs; I got out the gram scale today only in the interest of science.

I do measure pretty precisely, though.
Ravage likes this.
__________________
I think I could turn and live with animals, they are so placid and self-contain'd.

- Whitman
Reply With Quote
  #10 (permalink)  
Old 07-07-2020, 06:32 PM
Member
 
Join Date: Jan 2011
Location: Tracy, CA
Posts: 1,911
Thanks: 104
Thanked 85 Times in 83 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

I ran the numbers a few years ago just as you did and factored in containers and lids into the cost. Superfly all the way for me. I buy in bulk.
Socratic Monologue likes this.
__________________
Michael
Reply With Quote
  #11 (permalink)  
Old 07-08-2020, 02:48 AM
Socratic Monologue's Avatar
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Central WI
Posts: 2,033
Thanks: 91
Thanked 264 Times in 242 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Quote:
Originally Posted by varanoid View Post
containers and lids into the cost.
I wash and reuse, so the purchase cost amortized over the many uses is near zero.

Actually, the one thing holding me back from Superfly is the obscenely overengineered packaging. I cry a little every time I throw that stuff away.
varanoid and Encyclia like this.
__________________
I think I could turn and live with animals, they are so placid and self-contain'd.

- Whitman
Reply With Quote
  #12 (permalink)  
Old 07-08-2020, 10:48 AM
Kmc Kmc is offline
Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 667
Thanks: 65
Thanked 37 Times in 36 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

It was Splendid to read Allen Rapashy on his good stuff.

Luckily I was convinced early here to give Rapashy a full on try by Socrates Monologue.

Im glad I did, and one of these days Id like to make a little report on what I see are some noticeable effects - all good - with my small anuran tribe, as well as my life being made easier by being able to trust all components of a product.

It also goes to show a shiny outcome of what could have been a wrong way rub to one of those debate thangs, that instead formed a different view in someone (me) and Im grateful for it.
Reply With Quote
  #13 (permalink)  
Old 07-08-2020, 06:51 PM
Member
 
Join Date: Jan 2011
Location: Tracy, CA
Posts: 1,911
Thanks: 104
Thanked 85 Times in 83 Posts
Default Re: Cost of commercial FF media

Quote:
Originally Posted by Socratic Monologue View Post
I wash and reuse, so the purchase cost amortized over the many uses is near zero.

Actually, the one thing holding me back from Superfly is the obscenely overengineered packaging. I cry a little every time I throw that stuff away.
I applaud you and everyone else for that matter who recycles their cups. I look myself in the mirror and have to admit I am lazy in that respect.

The big tub is pretty overengineered haha. But not worries about it puncturing or popping open and making a huge mess. My girlfriend has an art studio and always has use for a lot of my "trash", she can probably find a use for it.
Socratic Monologue likes this.
__________________
Michael
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On


Powered by vBadvanced CMPS v3.2.3

All times are GMT. The time now is 06:15 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.